05 října 2024

5 způsobů, jak se v církvi modlit za Izrael

Ráno 7. října 2023 strávila Meirav Gonenová čtyři hodiny telefonováním se svou dcerou, 23letou Romi, která byla na hudebním festivalu Nova v jižním Izraeli. Meirav se snažila Romi uklidnit, když na festival dopadaly rakety z Gazy. Zůstala na telefonu, zatímco se Romi se svou kamarádkou Galli schovávala v křoví, zatímco se Romi a Galli snažil zachránit muž, který je odvezl z festivalu, a zatímco do auta bušily kulky a zabily všechny uvnitř kromě Romi. Když teroristé z Hamásu vytahovali Romi z auta, aby ji vzali jako rukojmí, Meirav mohl jen stále dokola opakovat do telefonu: „Milujeme tě, jsi silná. Milujeme tě, jsi silná.“

Od té doby je Romi držena jako rukojmí.

Romi byla jednou z více než 250 rukojmích, které Hamás zajal 7. října. Galli byl jedním z více než 1 300 zabitých lidí. Překvapivý útok Hamásu uvrhl Izrael do období traumatizujícího smutku. Sedmý říjen, někdy označovaný jako „izraelské 11. září“, byl pro židovský národ nejhorším dnem od holocaustu. V době, kdy se blíží roční výročí této události, vám nabízíme pět způsobů, jak se můžeme společně modlit.

1. Modlete se, aby Bůh utěšil truchlící

Dnešní neděle 6. října je dnem před výročím loňského masakru. V konfliktu, který následoval, byly zabity také desítky tisíc Palestinců. Máme přikázáno plakat spolu s plačícími (Ř 12,15). Modlit se za to, aby je Bůh potěšil, je jedním ze způsobů, jak tento příkaz naplnit.

Otče, potěš prosím Izraelce, kteří 7. října loňského roku ztratili své blízké za tak strašných okolností. Prosíme, navrať rukojmí jejich rodinám. Prosíme, potěš také Palestince a Izraelce, kteří v následném konfliktu ztratili své rodiny a přátele. Modlíme se, aby poznali tvou milující přítomnost v jejich blízkosti (Sk 17,27).

2. Proste Boha, aby Izraeli a jeho sousedům daroval trvalý mír

Od října loňského roku vede Izrael v Gaze vojenské operace proti Hamásu. V posledních týdnech Izrael také vedl rozsáhlou operaci proti Hizballáhu, teroristické organizaci se sídlem v Libanonu, která od 7. října téměř denně podniká raketové útoky na Izrael. Tento týden v úterý Írán otevřel třetí frontu, když na Izrael vypálil přibližně 200 balistických raket. Při modlitbách v kostele je důležité modlit se tak, aby všichni přítomní mohli v duchu říci „Amen“. Někteří členové církve budou pravděpodobně věřit, že akce Izraele jsou ospravedlnitelné na základě sebeobrany. Jiní se mohou domnívat, že jednání Izraele bylo příliš agresivní. Sborová modlitba je čas, kdy by v ideálním případě měl s prosbami předloženými Pánu souhlasit veškerý Boží lid.

Pane Bože, všechna moc na nebi i na zemi je v tvých rukou. Svěřujeme ti současné konflikty na Blízkém východě. Kéž by byly pod Tvým dohledem tyto konflikty vyřešeny tak, aby Izraelci, Palestinci, Libanonci a Íránci mohli žít v trvalém míru. Prosíme, chraň civilisty před újmou. Zkrať ve svém milosrdenství toto období utrpení na Blízkém východě.

3. Modlete se za jednotu křesťanů mezi arabskými křesťany a mesiánskými Židy

V kázáních o jednotě křesťanů se často objevují povzbudivé příběhy dlouholetých nepřátel, které společná víra v Krista přivedla do láskyplného společenství. V posledním desetiletí však někteří palestinští křesťané a mesiánští židé (židovští  křesťané) přešli od jednoty k nejednotě. Existují tři hlavní sporné oblasti.

Za prvé, mnozí palestinští křesťané se domnívají, že Izrael by měl být odsouzen za to, že získal další území ve válkách v letech 1947-49 a 1967. Mesiánští Židé však obvykle nejsou ochotni odsoudit svou zemi za výsledky válek, které považují za oprávněné. Palestinští křesťané také většinou zastávají názor, že Izrael by měl být odsouzen za způsob, jakým kontroluje palestinská území, a za povahu současné války proti Hamásu. Mesiánští Židé se naopak obvykle domnívají, že akce Izraele jsou ospravedlnitelné z bezpečnostních důvodů. Třetí spornou oblastí je násilí na Palestincích ze strany ultranacionalistických židovských osadníků na palestinských územích. V tomto případě by mnozí mesiánští Židé souhlasili s palestinskými křesťany, že jednání ultranacionalistů je neospravedlnitelné.

Otče, ve svém Slově říkáš, že „Kristus Ježíš je náš pokoj, který nás oba učinil jedním a ve svém těle zbořil dělící zeď nepřátelství“ (Ef 2,13-14). Věříme, že všichni Ježíšovi následovníci jsou již sjednoceni v Kristově těle. Prosíme, aby se duchovní jednota stala vnější realitou pro palestinské křesťany a mesiánské Židy. Ukaž nám ještě jednou, že co je nemožné pro lidi, není nemožné pro tebe (Mt 19,26).

4. Proste Boha, aby překonal dezinformace o Izraeli a Palestině

O málokterém regionálním konfliktu se diskutuje tak obsáhle a vášnivě jako o konfliktu mezi Izraelem a Palestinou. Bohužel je tato diskuse často poznamenána dezinformacemi. V době sociálních médií se nepravdivá tvrzení mohou šířit okamžitě a pozdější objasnění se jen zřídka dostanou k původnímu publiku. Oběma stranám nejlépe poslouží, když se vyhneme provokativní rétorice a budeme dodržovat nejvyšší standardy pravdivosti a faktické přesnosti.

Nebeský Otče, ve svém Slově nás varuješ, že jazyk může působit jako oheň. Modlíme se, aby se mezinárodní debata o Izraeli a Palestině zakládala na faktech, a ne na dezinformacích. Prosíme, aby pravda zvítězila nad lží.

5. Modlete se za spásu Izraelců i Palestinců

Židé, izraelští Arabové a Palestinci, kteří žijí v Izraeli a Palestině, zoufale potřebují slyšet dobrou zprávu o Ježíši. Podle misijní aplikace Operation World jsou 2 procenta z 9,3 milionu obyvatel Izraele křesťané; z těchto izraelských křesťanů je menšina mesiánských židů, většina jsou arabští křesťané. Z 5,5 milionu Palestinců na palestinských územích je 1,6 procenta křesťanů. Život ve válečné zóně způsobuje, že je mnohem těžší vyhnout se otázkám života a smrti, což může vést k otevřenosti vůči evangeliu. Je to čas, kdy se můžeme vroucně modlit za to, aby mnozí získali jistou naději na věčný život s Kristem v novém nebi a nové zemi, kde už nebude žádná válka (Iz 2,4).

Pane Bože, modlíme se, aby se poselství o Ježíši v Izraeli a Palestině rychle šířilo a bylo přijímáno se spásnou vírou (2Te 3,1). Prosíme, pošli na toto pole žně své dělníky (Mt 9,38). Dej svému lidu mnoho příležitostí ke sdílení evangelia a odvahu, aby je co nejlépe využil.

(Podle portálu The Gospel Coalition, přeložil a upravil -df)

Žádné komentáře:

Okomentovat