07 dubna 2021

Senátor Raphael Warnock: Socialismus je „transcendentnější“ než Ježíšovo vzkříšení

Nejpádnější kritikové marxismu uvádějí, že největší jeho selhání se netýkají ekonomiky, ale antropologie. Americký demokratický senátor Raphael Warnock z Georgie to potvrdil na Velikonoční neděli, když tweetoval, že kolektivní sociální akce „je transcendentnější než vzkříšení Ježíše Krista“.

Na největší křesťanský svátek Warnock napsal: „Význam Velikonoc je mnohem transcendentnější než vzkříšení Ježíše Krista. Ať už jste křesťan nebo ne, díky závazku pomáhat druhým se dokážeme zachránit!“

Warnock už dříve tvrdil, že „raná církev byla socialistická církev“ a že přijetí státních zásahů do ekonomiky „z vás ve skutečnosti dělá křesťana“.

Warnockův tweet způsobil takovou reakci, že ji ze svých sociálních médií honem odstranil.

Pro ty, kdo znají Bibli, je označení Warnockova dvojverší za kacířství trefným popisem. Křesťané všech dob – katolíci, protestanté i východní pravoslavní – se shodují, že žádná událost v dějinách nepřekračuje význam vzkříšení Ježíše Krista z mrtvých. Ježíšovo přemožení smrti je naprosto jedinečným zázrakem, drží prvenství i mezi dalšími cennými pravdami, které o Ježíšovi přinášejí evangelia, jako jsou Jeho učení a zázraky. Ortodoxní křesťanství se opírá o rozsáhlou argumentaci apoštola Pavla v 1. Listu Korintským 15: „Jestliže Kristus nevstal z mrtvých, pak je marné naše kázání a také vaše víra je marná – stále vězíte ve svých hříších!“.

Křesťanská formace západní kultury se odráží napříč staletími, protože Velikonoce zůstávají jedním z našich nejdůležitějších svátků.

Senátor Warnock se nevykoupí ani tím, že tvrdí, že se „můžeme zachránit“. Viděno očima Nového Zákona, lidské bytosti postrádají jakoukoli schopnost uskutečnit svou vlastní záchranu. Pozorování světských záležitostí v lidských dějinách potvrzuje, že tento princip platí na Zemi stejně jako v nebi. Písmo a historie ukazují, že oddanost lidského srdce sobectví, chamtivosti a nenávisti se v dnešní době od situace před Potopou liší jen málo, když se „rozmnožila zlovůle člověka a každý výtvor jeho mysli i srdce je v každé chvíli jen zlý“ (Gn 6,5). Přenechat takovému stvoření velikou moc by bylo katastrofální pošetilostí.

Porovnejte tweet senátora Warnocka s velikonočním poselstvím britského premiéra Borise Johnsona. Johnson řekl, že zatímco sekulární Britové mohou slavit Velikonoce především konzumací sladkostí, připomenul, že se „jedná o nejdůležitější svátek křesťanství.“ Také on zmínil  dobré skutky křesťanů na Zemi, ale v radikálně odlišném kontextu:

„Jestli nám britští křesťané letos ukázali jednu věc, pak to, že Ježíš Kristus je „cesta a pravda a život“ – a to nejen dnes, ale každý den. Jeho učení a poselství Jeho smrti a vzkříšení prostupují všemi aspekty každodenního života. Proto jsem ztratil mnoho církevních vedoucích a sborů, kteří nás v těchto velmi náročných dobách podpořili - miliony dobrých Samaritánů, z nichž každý ukazuje, jak skutečně vypadá láska k bližnímu ve 21. století Británie.“

Warnock staví sociální akci nad záhadu Vzkříšení. Johnson říká, že dobré skutky křesťanů přirozeně plynou z jejich víry ve vzkříšeného Krista. Warnock tvrdí, že lidské bytosti se musí sami zachránit. Johnson, mezi britskými premiéry první pokřtěný katolík, si uvědomuje, že náš věčný osud závisí na Ježíši Kristu. Warnockův světonázor tvrdí, že spása je podmíněna koordinovanou politickou akcí celého lidstva, směřující k vytvoření pozemské utopie. Johnson, který dlouho vychvaloval Adama Smitha, věří, že víra v Krista se projevuje nekonečným množstvím spontánních skutků spravedlnosti...

Raná církev urovnala napětí mezi těmito dvěma pohledy - jedním ortodoxním a druhým heterodoxním – už v nejranějších dobách. Sv. Ignác z Antiochie, o kterém se uvádí, že studoval u apoštola Jana, napsal ve své epištole Římanům kolem roku 107 po K.: „Království tohoto světa mi nic neprospějí. Je pro mě lepší zemřít ve jménu Ježíše Krista, než vládnout na všech koncích Země. Jaký bude mít člověk užitek, pokud získá celý svět, ale ztratí svou vlastní duši? Hledám Ho, který zemřel za nás: Toužím po něm, který znovu vstal kvůli nám. To je zisk, který je pro mě.“

Jediný jistý lék na smrt byl lidstvu dán, když se Ježíš Kristus o velikonoční neděli tiše vynořil z hrobu. Jaká tragédie, kdyby jeden z politických vůdců národa bagatelizuje tuto věčnou a vše určující pravdu pro získání politické výhody…

(Acton Institute: Sen. Warnock: Socialism ‘more transcendent’ than Jesus’ resurrection)

Žádné komentáře:

Okomentovat