17 července 2017

Snyderových 20. lekcí proti Trumpovi

Autor bestsellerů o krvavých osudech Střední Evropy mezi Německem a Ruskem, americký historik Timothy Snyder, vydal počátkem roku knihu esejů Tyranie: 20 lekcí z 20. století. Útlý svazeček se zrodil jako autorova osobní reakce na vítězství Donalda Trumpa, první kapitoly dokonce jako facebookový post, psaný přímo z letadla, kde autora ona neblahá zpráva z Washingtonu zastihla. Fascinace Trumpem je místy velmi znát, proto spíše než historické eseje z toho Snyderovi vyšel horký politický pamflet. Kniha se v mžiku stala trhákem, antirumpovská opozice napříč Západem si nemohla přát lepší munici, rozhovory s autorem nebraly konce a média (včetně těch českých) se hemžila titulky jako „V čem se podobá Trump Hitlerovi“ nebo „Demokracie má už jen rok času…“ a podobně.

V první chvíli se mi zdálo nepochopitelné, jak může renomovaný vědec tak snadno sklouznout do ideologických zjednodušení a laciných moralizací. Opravdu si myslí, že nebude-li Trump zbaven úřadu, k žádným dalším volbám už v Americe nedojde, jak se zdálo vyplývat z jednoho publikovaného interview? 
Protože Snydera nelze odbýt jako pouhého ideologa, pokusil jsem se trochu v tom zorientovat. 
Především: Snyder se obává nástupu tyranie. Tuto obavu s ním ochotně sdílím, ano, svoboda je dnes ohrožována na mnoha frontách. Obává se situací, kdy skupina nebo jednotlivec mimo veřejnou kontrolu na sebe strhnou moc. Opět ano, toto pokušení je v tomto světě permanentně přítomno, rozumná politika s tím počítá a umí tomu čelit. V krizových chvílích ovšem, například pod tlakem globalizace, kdy civilizační instinkty ochabují a tradiční instituce jsou vědomě či nevědomě oslabovány, kdy pocit ohrožení ve společnosti převládne, může onen sebezáchovný instinkt společnosti umlknout a nástup autoritářského režimu se může zdát jako „řešení“. Tak nějak tomu skutečně bylo ve 30. letech v Evropě.     
Myslím, že pokud jde o analýzu situace, Snyder jako brilantní historik s talentem srozumitelně pojmenovat komplexní jevy, má pravdu: V mnohém se dnešní situace té tehdejší skutečně podobá: nárůst demagogie, úpadek politických stran i politiky jako takové, eroze důvěry v politické i sociální instituce, rostoucí pocity frustrace a ohrožení, stejně tak jako reálné hrozby na obzoru (islamismus, ambice Ruska). To vše vytváří nebezpečný kontext, v němž skutečně může být vábení „silné ruky“ lákavé. Snyderova analýzu i jeho rady, jak a čím těmto svodům a manipulacím čelit, lze proto uvítat, mohou být vskutku jasnozřivým vyslovením možná banálních, přesto však platných a smysluplných rad: Nepodřizujte se předem. Braňte instituce. Varujte se vlády jedné strany. Přijměte odpovědnost za podobu světa. Vykročte z řady. Přemýšlejte o tom, co říkáte. Hledejte, pátrejte, analyzujte. Chraňte si soukromí. Učte se od cizích lidí i od cizích zemí. Milujte svoji vlast. Mějte odvahu.
Problém nastává ve chvíli, kdy se autor snaží odhalené zákonitosti interpretovat a aktualizovat, nacházet za každou cenu živoucí paralely se situací v dnešních Spojených státech. Zde se chvílemi nelze ubránit pocitu, že Snyder se nechal příliš unést osobními politickými preferencemi a prostě si jako zklamaný volič vyrovnává účty s neoblíbeným presidentem. Nutno říci, že Trump svou neohrabaností a všemi ostatními deficity je mu snadným terčem. Nicméně, nezaslepila ona personifikace Snyderovi oči přespříliš? Opravdu si myslí, že případným Trumpovým odvoláním by bylo po problému a demokracie uhájena? Trumpismus zmizí, když volby vyhraje ta druhá strana? Tak jednoduché to je?
Navíc je zřejmé, že Snyder píše pro Američany: připomíná řadu věcí, pro Američany možná objevných, nicméně pro našince jde vesměs o tvrdě zaplacené zkušenosti: že dějiny Západu nejsou jenom dějinami triumfu, ale i úpadku a rozkladu, že společnost v Americe není nijak výlučná a imunní vůči svodům autoritářské vlády, ba dokonce možná zranitelnější, neb nic takového na vlastní kůži  nezažila. Naše situace je přece ještě krapet jiná: útoky na suverenitu národních států ze strany bruselské nadnárodní mašinérie na straně jedné i pokusy „profesionálně“ řídit „stát jako firmu“ a vyhnout se tak překonaným pravo-levým „schématům“ na straně druhé dodávají zdejšímu pokušení tyranie zase kapánek jinou příchuť.  

Shrnuto: Čtěte Snydera a ptejte se, jak jeho varování vyložit lépe, jak je aplikovat na naši situaci. Pokušení moci a jejího zneužití zde budou stále, tyranie není nikdy daleko. Proto mějte odvahu a  čtěte – a přemýšlejte o tom, co čtete!

(Publikováno jako úvodník KONZERVATIVNÍCH LISTŮ) 

Žádné komentáře:

Okomentovat